Bransoletki z muliny
Wstecz

LITERKI!

Według sondy, wasz ulubiony wzór ;)Po pierwsze warto rozpisać na kratkach litery, które są nam potrzebne. Jest to możliwe tylko przy tym wzorze, ponieważ rządki układają się na prosto, a supełki - jeden pod drugim. Warto zapoznać się z układem np. jodełki, dla porównania.Zaczynamy od przygotowania materiałów. W tym przypadku obwódka ma być czerwona (2 nitki), tło czarne (jedna nitka główna - motek) oraz litery - białe (nitki, na których będziemy pleść supełki będą właśnie tego koloru).Odcinamy odpowiednie ilości muliny. Preferuję metrowe kawałki, ale długość zależy od was - bransoletka może być przecież krótsza. Jak widać na pierwszym zdjęciu, ta składa się z 14 supełków (dwie kreski po bokach symbolizują obwódkę), a ponieważ nitek jest zawsze więcej niż supełków w rządku potrzebujemy ich aż 15. Układamy więc dwie czerwone po bokach i 12 białych w środku oraz jedną bardzo długą - czarną. Zazwyczaj nitkę główną zostawia się zwiniętą w motku, ale ze względu na wieczne plątanie muliny, nawinęłam 8 metrów czarnej muliny na szpulkę.
Jeśli boisz się obwódki i chcesz zwykła bransoletkę z literkami, potrzebujesz 13 nitek (12 białych i 1 czarną).Gdy wszystko jest już gotowe, wiążemy wszystkie nitki w supełek. (Można oczywiście nie robić supełka - niektórzy tylko zawijają końcówkę nitek, tak aby pierwsze rządki nie były ściśnięte, aczkolwiek nie polecam tej metody początkującym, sama też jej nie stosuję, ponieważ jest mniej wygodna.)Związane nitki podkładamy pod coś ciężkiego lub przypinamy agrafką, np. do spodni.Pierwszy rządek to seria supełków w prawo (zawsze czarną nitką główną na pozostałych - czerwonych i białych). Obwódka została tutaj pominięta.Drugi rządek to powrót - seria supełków w lewo. Od tej sekwencji zaczęłam obwódkę. Przypominam że są to po prostu supełki zwrotne po bokach bransoletki. Wykonujemy je nitką czerwoną na nitce głównej. (Jeśli nie umiesz supełków zwrotnych, pomiń obwódkę i używaj tylko nitki głównej!)Powyższe zdjęcie oraz poprzednie pokazują jak powinien wyglądać supełek zwrotny w lewo. (Każdy supełek składa się z dwóch mniejszych!)Po kilku rządkach bransoletka powinna już być prosta. Dla porównania, w ukośnych paskach (jak nazwa wskazuje) rządki układają się pod skosem.

Napis powinien być na środku, dlatego wykonuje się kilkanaście zwykłych rządków na początku i na końcu. Rządki te to naprzemienne serie supełków w lewo i w prawo. Dzięki temu specyficznemu ułożeniu supełków, obwódka wychodzi lekko falująca. Przy jodełce czy krzyżykach - jest zupełnie inna.I przełomowy moment. Zaczynamy napis ;) Nitka czarna cały czas jest tą główną (jeden rządek supełki w lewo, następny rządek - supełki w prawo itd.), ale w miejscach gdzie supełek ma być innego koloru (biały) wykonujemy ODWROTNY SUPEŁEK. Kiedy nitką główną robimy supełki w prawo, supełek 'od literki' pleciemy w lewo NITKĄ BIAŁĄ NA NITCE GŁÓWNEJ. Na zdjęciu od lewej: Supełek zwrotny w lewo (nitka czerwona na czarnej), dwa supełki w prawo (nitka główna czarna na białej x2), dwa supełki w lewo - te białe (nitką białą na nitce głównej czarnej x2). Trzeci biały supełek - w trakcie. Dla porównania spójrz na pierwsze zdjęcie tej podstrony i pierwszy rządek supełków litery 'D'.

Sekwencje z literkami są zdecydowanie trudniejsze. Po pierwsze trzeba uważać, który supełek ma być biały (we wzorze kratkowym - kratka z krzyżykiem...), po drugie należy pilnować, aby rządki układały się prosto i brzegi były równe. Trzeba też pamiętać o równomiernym zaciskaniu supełków (białych i czarnych), zwłaszcza jeśli robisz także obwódkę. Odpowiednie zaciskanie jest niezbędne, szczególnie gdy nitki nie są fabrycznie tej samej grubości.Wszystkie litery wykonujemy zgodnie z pierwotnie ustalonym wzorem!Oto całość bransoletki. Oczywiście wzory liter mogą być zupełnie inne, plecionka może się też składać z mniejszej ilości supełków. Zachęcam do rozpisywania na kratkach własnych wzorów, nie tylko literowych.

To jest przykład bransoletki plecionej na zasadzie literek:W razie ewentualnych błędów lub pytań, proszę o kontakt ;)Powrót do góry