Bransoletki z muliny
Wstecz
Jodełka 3D

Bransoletki z muliny wcale nie muszą być płaskie, poniżej przedstawiam sposób na zrobienie jodełki 3d. Tak naprawdę każdy wzór da się rozpisać na 3d, z tym że powinien składać się z większej ilości nitek, aby po zamknięciu sekwencji (dookoła) bransoletka nie była zbyt wąska, a wzór widoczny. Na pewno wersja trójwymiarowa jest dużo bardziej wymagająca, dlatego nie polecam tego wzoru osobom, które jeszcze nie potrafią zaciskać równomiernie supełków czy nie radzą sobie z dużą ilością nitek, jednakże jak zwykle zachęcam do próbowania. Zaczynajmy!

Nasza trójwymiarowa jodełka składa sie z dwóch mniejszych po 8 nitek każda, dlatego rozkładamy 16 nitek w odpowiedniej kolejności.Standardowo wiążemy supełek ze wszystkich nitek i jeszcze raz rozkładamy nitki w odpowiedniej kolejności.Dzielimy nitki na dwie części (dwie jodełki) i wybieramy dwie środkowe nitki do jodełki 'prawej'.Pleciemy dowolny supełek we wspomnianym wcześniej miejscu.Pleciemy 3 kolejne supełki z sąsiadujących nitek.Następnie wykonujemy 5 supełków z bardziej zewnętrznych nitek.Następny rządek to 7 supełków wg zwykłej jodełki.Takie same supełki wykonujemy na nitkach do jodełki 'lewejj'

Zgodnie z umieszczonym poniżej wzorem jodełki 3D jesteśmy przed etapem supełka z numerem 1 (supełek dowolny - ten sam kolor nici). Łączy on jodełkę lewą z prawą.Po supełku nr 1, kierujemy się zgodnie ze strzałkami. Pleciemy 3 supełki w lewo i 3 supełki w prawo.

Teraz czas na najtrudniejszy etap. Wykonujemy supełek nr 2 ze wzoru. (Jest to jeden supełek łączący stronę lewą z prawą!!!) Obracamy bransoletkę na 'lewą' stronę i wykonujemy dowolny supełek najbardziej zewnętrznymi nitkami.

Po wykonaniu supełka nr 2 znowu kierujemy się strzałkami. Pleciemy 4 supełki w lewo.

I 4 w prawo zamykając w ten sposób jodełkę na około.Powtarzamy wszystko od supełka nr 1 aż do uzyskania odpowiedniej długości. Lepiej wyplatać, chociaż na początku, delikatniejsze supełki aby jodełka proporcjonalnie ułozyła się dookoła ;)


Powrót do góry